Gyógyszer íratás

Azon  betegeinknek, akik hosszabb ideje gondozás alatt állnak, és gondozott betegségük egyensúlyban van,  a rendszeresen szedett gyógyszereiket alkalmasint személyes megjelenés nélkül is felírjuk. A rendelő ajtón elhelyezett postaládába dobhatják be papírjaikat, melyen tételesen felsorolják, mely gyógyszert kérik. Természetesen csak a rendszeresen szedett, korábban beállított gyógyszerekről lehet szó, illetve azon javaslatos szerekről, melyek érvényessége még nem járt le ( cukorbetegség gyógyszerei, aszthmások "pipái", stb).   Amennyiben a beteg a megengedhetőnél hosszabb ideig kéri megjelenés nélkül receptjeit, alkalmasint a vények helyett egy üzenetet kap, amelyben kérjük a személyes megjelenését.

Fontos megérteni, hogy a recepteket késleltetve készítjük el, és tesszük fel a Felhőbe!

Amennyiben például a hétfői rendelés után kerül hozzánk a kérelem, azt a következő rendelés végére készítjük el, azaz kedd estére.

Bár a gyógyszerek miatt a telefonálás "nem tilos" azért szeretnénk a telefonos recept rendelést a lehető legjobban csökkenteni, mert erre vannak egyéb csatornák: 

A telefonálás helyett a következő lehetőségeik vannak:

  1. Postaládán keresztül a fent részletezettek figyelembe vételével. 
  2. Emailben (dobirendelo@gmail.com). Időben ugyanaz érvényes rá, mint a postaládára!
  3. Erodium kártyával rendelkező betegeink az Erodiumon keresztül is kérhetik gyógyszereiket. (Az Erodium kártya egyszeri ára 300 forint, érvényessége korlátlan).
  4. A legújabb, és számunkra a legkönnyebb megoldás az ún. Telemedicinális gyógyszer felírás, melynek során a beteg egy appliákációban saját maga, mobil telefonon állítja össze a gyógyszer listáját, nekünk már csak ellenőriznünk, és "leokéznunk" kell. Aki nem kapott ezzel kapcsolatos emailt, azaz hozzáférési linket a rendszerhez, jelezze nekünk és pótoljuk.

Fontos tudni, hogy az emailt és az Erodium üzeneteket csak rendelési időben olvassuk, azaz egyéb, esetleg sürgős problémával kapcsolatosan emailen keresztül nem tudunk azonnal kommunikálni, tehát a vizsgálati időpont foglalásra ez a fajta megkeresés értelemszerűen nem alkalmas.

Szakorvosi javaslathoz kötött gyógyszerek

Bizonyos gyógyszereket szakorvosi javaslatra írhatunk csak fel. A teljesség igénye nélkül:

  • Cukorbetegek:  Inzulinok, tesztcsík, tű, emelt támogatású tabletták, stb.
  • Tüdőbetegek: Inhalációs szerek (pipák), bizonyos tabletták, stb.
  • Csontritkulásban szenvedők: Citrocalcium, D vitamin, bizonyos egyéb gyógyszerek, stb.
  • Psychiátriai betegek: Frontin, Xanax, Rivotril, stb. (A Rivotril különösen szigorú ellenőrzés alatt áll a hatóságok részéről, ezért az "ellopták a táskámat a buszon", és a "nincs egy szem se" indokokat nem tudjuk respektálni.
  • Zöldhályogosok gyógyszerei: szemcseppek emelt támogatással.
  • Egyéb: Neurológiai gyógyszerek: Tegretol CR, Convulex, stb.
  • Érsebészet: Elsősorban  bizonyos alvadásgátló szerek
  • Kardiológia: Egyes szívritmus szabályozók, bizonyos koleszterin csökkentők, némelyik véralvadás gátlók. Kardiológiai betegeinknek, (ha nem szükséges folyamatos kontroll vizsgálat,)  annyiban tudunk segíteni, hogy a rendelőnkben készített EKG, illetve labor lelet csatolása mellett emailben kérhetjük a szakorvosi javaslat meghosszabbítását, így nem minden esetben kell a betegnek egy napot a kardiológián ülnie ez miatt. A konkrét eljárásról tájékoztatunk mindenkit, ha eljött az ideje. 

Emelt támogatással, azaz olcsóbban csak az érvényességi időn belül írhatjuk fel a javaslatos gyógyszereket, a lejárat után már 1 nappal sem! Ezért mindenkit kérek, figyelje a javaslata érvényességi idejét, és időben kérjen időpontot a kontroll vizsgálatra. Akinek a javaslata lejár, és újat még nem szerzett be, nem marad gyógyszer nélkül, csak jóval többet kell fizessen érte, mert azt csak általános (normativ) támogatásra tudjuk felírni, de csak 1 alkalommal, hiszen a javaslat nem csak a gyógyszer árára vonatkozik, hanem arról is tájékoztatja a háziorvost, hogy a szakorvos véleménye szerint az adott gyógyszer(ek) további szedése indokolt és szükséges. 

Sajnos, egy nem éppen betegbarát rendelkezés miatt a gyógyászati segédeszközöket (vércukor mérő teszcsík, tű inzulin beadásához, pelenkák, katéterek, stb) csak abban az esetben írhajtuk fel, ha a beteg személyesen írásban nyilatkozik arról, hogy kihordási időn belül azonos funkciójú eszközt máshol nem váltott ki. A 21. században minden kiváltás látható a térben, ezért mi sem értjük, miért kell ez, de a rendeletet be kell tartanunk, ezért mindenki úgy készüljön, hogy egy plusz kört kell tennie ez miatt, különösen azoknak, akiknek nem mobilis hozzátartozója van otthon, hiszen neki haza kell vinni a papírt, azt a beteg aláírja, és mi csak akkor tudjuk a segédeszközt feltenni a felhőbe, ha visszakaptuk és lefűztük az említett nyilatkozatot, ezért érdemes például a betéteket, tesztcsíkokat, tűket 3 havonta és nem minden hónapban íratni, bár nekünk ez gyakorlatilag mindegy.